Наші новини

Життя і смерть в золотій пекторалі

Скіфська пектораль не була на виставці у Європі в складі колекції «Крим – золотий острів у Чорному морі», вона взагалі ніколи не залишала межі України, її виявили у скіфському кургані Дніпровщини, а не Криму, але саме її зображенням супроводжували практично усі матеріали про перемогу України в боротьбі за експонати кримських музеїв у судовому спорі з РФ в Амстердамському суді.

Чому пектораль, яка зберігається в "золотій коморі" і час від часу виставляється на огляд у Скарбниці Національного музею історії України (раніше – Музей історичних коштовностей) в Києві, помилково асоціюють з кримською колекцією скіфського золота. Можливо, тому, що саме вона на слуху при згадці словосполучення «золото скіфів». Але, ймовірно, виною тому — вкрай поверхневі знання про історію унікальної знахідки століття, світової сенсації початку 1970-х, експонат №1 Музею історії України.

Золота пектораль (з лат. pectus "груди") - не просто нагрудна прикраса, вона була символом влади скіфського царя і зроблена на його замовлення.
У діаметрі пектораль становить трохи більше ніж 30 см, її вага - 1149 грам, зроблена з золота найвищої проби.
Але не тому, що пектораль замислювалася як дорогоцінна річ, підкреслює Полідович, а тому, що усі фігурки на пекторалі, а їх 49, можна зробити лише з золота найвищої проби, оскільки воно більш плавке і технічно здатне досконало зобразити дрібні деталі фігурок, вираз емоцій на обличчях людей, напругу м'язів на тілі тварин, пір'я на крилах грифонів.
"Усе це при збільшенні виглядає бездоганно і природно. Таке могло дозволити тільки золото найвищої проби, яке не втрачає своїх якостей при будь-якому збільшенні", - підкреслив скіфолог.
Загалом на ювелірній прикрасі близько 160 різних деталей.
Наконечники пекторалі були виконані за аналогією з наконечниками на тодішніх шоломах - на них є шарніри, які легко рухалися і були нескладними в експлуатації. Пектораль легко надягалася і прилягала до грудей і плечей її власника. Вона використовувалася приблизно 15-20 років, деякі фігурки були пошкоджені, і видно, що прикраса ремонтувалася.

Сам курган, висотою 8 і діаметром 60 метрів, не вирізнявся особливо великими розмірами і у порівнянні з царськими курганами на території України, наприклад з Чортомлицьким і Олександропольським, які сягали 20-метрової висоти, виглядав скромно. На фоні будівель того часу і залізничного депо комбінату він виділявся своєю округлою, «товстенькою», не конусоподібною формою. Саме через форму за ним закріпилася назва Товста могила.
Made on
Tilda